Audyt oprogramowania, audyt informatyczny, polityki bezpieczeństwa - CompNet - Strona główna
Strona główna    -     Mapa strony     -     Kontakt     -     Regulamin

 

Czy polskie firmy przepłacają za oprogramowanie? 13-10-2011

Według ekspertów Deloitte Polskie firmy przepłacają za oprogramowanie kupując programy, z których nie korzystają oraz programy nie potrzebne do pracy.

Eksperci dokonali analizy, z których wynika iż koszt zakupu oprogramowania nie jest jedynym i całkowitym kosztem oprogramowania. Należy brać tutaj również pod uwagę kwestie związane z opłatami licencyjnymi (subskrycja), koszty administracyjne, późniejsze aktualizacje, koszty utrzymania i wsparcia. Pamiętając również o kosztach związanych ze szkoleniami dla pracowników dotyczących korzystania z oprogramowania. Podsumowując eksperci stwierdzili iż skuteczna reedukacja tych kosztów jest do osiągniecia dzięki odpowiedniemu zarządzaniu licencjami.

"Na polskim rynku nasilają się kontrole producentów oprogramowania. Stwierdzenie nieprawidłowości może wiązać się z wielomilionowymi karami. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że w Polsce niezwykle rzadko zdarzają się przypadki świadomego łamania warunków licencjonowania. Najczęstszym powodem rozbieżności podczas audytów nie jest zła wola użytkownika, ale niezrozumienie warunków licencjonowania lub luki w inwentaryzacji" - uważa partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte Jakub Bojanowski.

Podsumowując organizacje powinny nie obawiać się audytów oprogramowania jednak do nich przygotowywać zauważając korzyści biznesowe.

Źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/152894.html

 

„Deloitte - międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki obok Deloitte - międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. „ Źródło: wikipedia.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami case study „Zrób to SAMo 2011” opisującymi dobre praktyki SAM na przykładzie audytu w Ministerstwie Gospodarki oraz Urzędzie Patentowym RP – na stronie www.dobrepraktyki-sam.pl


 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.