Audyt oprogramowania, audyt informatyczny, polityki bezpieczeństwa - CompNet - Strona główna
Strona główna    -     Mapa strony     -     Kontakt     -     Regulamin

 

Audyt informatyczny czyli jak uchronić się przed piractwem komputerowym 11-10-2009

Nielegalne oprogramowanie = przestępstwo
W myśl kodeksu karno i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych posiadania, kopiowanie i korzystanie z kopii programów komputerowych bez zgody producenta jest zabronione. Co więcej, nap przykład wejście w posiadanie lub kopiowanie nielegalnie programów komputerowych jest zgodnie z kodeksem karnym przestępstwem. Zarówno prawo karne, jak i cywilne precyzują sankcje grożące w przypadku ujawnienia takiego procederu. Wykrycie nielegalnego oprogramowania w komputerach przedsiębiorstwa grozi osobą za to odpowiedzialnym:
- grzywną,
- ograniczeniem lub pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5;
- konfiskatą narzędzi przestępstwa – np. komputerów lub serwerów.

Wykrycie, iż firma posługuje się nielegalnym oprogramowaniem, niesie ze sobą - poza sankcjami wynikającymi z prawa autorskiego i cywilnego – również komplikacje finansowe oraz wiąże się z dotkliwą stratą dla budżetu przedsiębiorstwa. Zakup legalnych programów komputerowych uprawnia do dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Taniej jest odpisać podatkowo wydatki na zakup potrzebnego oprogramowania i realizować plan wydatków w zależności od zapotrzebowania, niż szukać rezerw budżetowych na uregulowanie odszkodowań. Kara finansowa to olbrzymi wydatek, idący w setki tysięcy złotych i wielokrotnie przekraczający wartość programów, którego nie można zaliczyć w koszty.

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kara za nielegalne oprogramowanie naliczana jest zawsze od produktu najdroższego na rynku. Czyli jeżeli będziemy mieć nielegalnego Microsoft Office 2003 Basic w wersji OEM, gdzie w skład  takiego pakietu wchodzi: Word i Excel oraz Outlook, to kara naliczana będzie od Microsoft Office 2007 Professional w dodatku w formie licencjonowania BOX, czyli najdroższej na rynku.

 Czytaj więcej: audyt informatyczny

 


 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.