Audyt oprogramowania, audyt informatyczny, polityki bezpieczeństwa - CompNet - Strona główna
Strona główna    -     Mapa strony     -     Kontakt     -     Regulamin

 

Audyt informatyczny – dlaczego warto go przeprowadzić 13-05-2009
Audyt informatyczny , czyli dlaczego warto przeprowadzić inwentaryzację oprogramowania w firmie:
Niezwykle bogata oferta metod licencjonowania firmy Microsoft oraz innych firm produkujących oprogramowanie sprawia, że wybór najbardziej odpowiedniej umowy licencyjnej może stwarzać pewne trudności. Bardzo często tego rodzaju decyzje przekładają się na potencjalne korzyści lub straty jakie firma czy instytucja państwowa może ponieść w późniejszym czasie. Właśnie dlatego opinia oraz rada ekspertów śledzących na bieżąco zmiany w tej kwestii są niezwykle istotne na etapie planowania inwestycji pt.: audyt informatyczny.
Decyzja o przeprowadzeniu audytu może być podyktowana przede wszystkim chęcią wdrożenia sprawnych i efektywnych metod zarządzania oprogramowaniem oraz weryfikacji procedur w tym zakresie od lat stosownych na terenie Polski czy świata. Ważnym aspektem jest również zwiększenie świadomości pracowników w zakresie użytkowanego przez nich oprogramowania oraz odpowiedzialności jakie niesie za sobą używanie nieautoryzowanych programów, na które dana firma nie posiada licencji. Tu przydatne mogą być szkolenia z zakresu praw autorskich oraz zarządzania oprogramowaniem jak również z bezpiecznego korzystania z komputerów w dobie Internetu.
Podjęcie współpracy z niezależną firmą zewnętrzną specjalizującą się w tematyce inwentaryzacji oprogramowania i sprzedaży oprogramowania oraz doradztwem w tym zakresie ma na celu zapewnienie osobom odpowiedzialnym za podejmowanie tego rodzaju decyzji w danej formie, dostęp do najnowszej, fachowej wiedzy na ten temat.
Należy pamiętać, iż bez regularnej i sprawnej kontroli użytkowanych komputerów, pod względem zainstalowanego na nich oprogramowania, uchybienia w tym zakresie mogą łatwo umknąć uwadze Informatyka. Dlatego warto przy doborze firmy audytorskiej zwrócić uwagę na referencje i opinie z innych Urzędów, które zdecydowały się zlecić usługę audytu zewnętrznej firmie.

 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.