Audyt oprogramowania, audyt informatyczny, polityki bezpieczeństwa - CompNet - Strona główna
Strona główna    -     Mapa strony     -     Kontakt     -     Regulamin

 

Audyt informatyczny – metryka komputera 09-04-2009

Ważnym efektem inwentaryzacji oprogramowania jest utworzenie lokalnych raportów zawierających informacje o oprogramowaniu zainstalowanym na poszczególnych komputerach. To właśnie metryczka komputera.

Umożliwia ona analizę stanu licencji i szybkie wykrycie wszelkich nieautoryzowanych zmian dokonanych przez konkretną osobę mającą dostęp do danego komputera.

Inwentaryzacja oprogramowania daje nam pełną wiedzę na temat programów zainstalowanych w naszej sieci. Podstawowym celem jest porównanie tych danych z posiadanymi licencjami.

Informacje z metryczki – raportu można wykorzystać także w innym celu, np.:

- W przypadku planowania zakupu nowej wersji oprogramowania w kilka chwil możemy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość uzyskania zniżek wybierając zakup aktualizacji. Wiele firm traci możliwość uzyskiwania zniżek na uaktualnienia ze względu na brak informacji o posiadanych licencjach i nieprawidłowej dokumentacji potwierdzającej zakup licencji.

- Możemy uzyskać informacje czy korzystamy z oprogramowania w sposób optymalny i zgodny z prawem.

- Wydrukowanie metryczki i umieszczenie w miejscu widocznym dla użytkownika komputera skutecznie zniechęca go do wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Ten psychologiczny jest potwierdzany przez profesjonalnych audytorów licencji.


Zbieranie i porządkowanie dokumentacji licencyjnej wymaga ponadprzeciętnej wiedzy na temat licencjonowania, dlatego usługi zarządzania licencjami cieszą się tak dużym powodzeniem. Dlatego warto pomyśleć nad zleceniem tego zadania profesjonalnej firmie zajmującej audytami informatycznymi.

Audyt informatyczny polega na dokładnym określeniu wszystkich dokumentów potwierdzających zakup licencji, inwentaryzacja tych i licencji i porównanie ich z aplikacjami zainstalowanymi na każdym z komputerów, będących w posiadaniu audytowanej jednostki.

Pomoc w tych czynnościach profesjonalnego audytora legalności oprogramowania znacznie skróci czasu analizy dokumentacji licencyjnej. A audyt informatyczny przeprowadzony przez autoryzowaną firmę audytorską daje audytowanej jednostce gwarancję legalnego oprogramowania potwierdzoną certyfikatem „Jestem Legalny”.


Uwaga: Nie ma abolicji na starsze oprogramowanie.
W 1994 roku wprowadzona została abolicja ustanawiająca zakaż ścigania za nielegalne posiadanie oprogramowania wyprodukowanego przed 1994 rokiem. (Posiadanie nadal było nielegalne, ale nie podlegało karze). Nowelizacja Prawa Autorskiego z 2000 roku zniosła tę abolicję i obecnie należy wykazać prawo korzystania z każdego posiadanego programu.


 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.