Audyt oprogramowania, audyt informatyczny, polityki bezpieczeństwa - CompNet - Strona główna
Strona główna    -     Mapa strony     -     Kontakt     -     Regulamin

 

CompNet szkoli kolejnych inspektorów jak przeprowadzać kontrole. 21-10-2011

Inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu są pracownikami kolejnych Urzędów zaraz po UKS Gdańsk oraz UKS Warszawa, którzy podnoszą swoje kwalifikacje w związku z nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej. Znowelizowana ustawa przewiduje uprawnienia inspektorów kontroli skarbowej w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej. Skuteczna realizacja nowych zadań wymaga wiedzy, która odbiega zakresem od przepisów ustawy o kontroli skarbowej i ordynacji podatkowej i wymaga pewnej znajomości zagadnień prawa autorskiego, zasad licencjonowania oprogramowania oraz kwestii czysto technicznych.

Szkolenie odbyło się w dniach 26-27 września w głównej siedzibie Urzędu oraz w oddziale UKS w Kaliszu. Wzięło w nim udział łącznie ponad 70 inspektorów. Szkolenie przeprowadzone zostało przez profesjonalnych audytorów SAM (Software Assets Management), prawnika oraz eksperta w zakresie nielegalnego oprogramowania. Zakres szkolenia obejmował rodzaje i przykłady piractwa komputerowego, jego wpływ na rozwój tzw. “szarej strefy” oraz aspekty prawne ochrony praw autorskich do oprogramowania. Część praktyczna zawierała szczegółowe omówienie metodologii przeprowadzenia weryfikacji legalności oprogramowania, przedstawionej przez audytorów z firmy CompNet, zajmujących się na co dzień audytem oprogramowania. W ostatniej części szkolenia audytorzy zaprezentowali narzędzie informatyczne służące do inwentaryzacji oprogramowania zainstalowanego w kontrolowanych komputerach, które znacznie może wspomóc i przyśpieszyć pracę inspektorów.

Szkolenie zakończyło się wspólna dyskusją i wymianą doświadczeń pomiędzy audytorami a inspektorami. Uczestnicy szkolenia z zadowoleniem podkreślali, że zdobyta wiedza pozwoli im efektywnie realizować cele ustawy w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw przeciwko prawom własności intelektualnej. „Przedstawiona metodologia wykonywania kontroli legalności oprogramowania oraz perspektywa wykorzystania w tym celu narzędzia wspomagającego w postaci dedykowanego oprogramowania, pozwoli nam znacznie usprawnić przeprowadzanie działań w zakresie nowych obowiązków” - podsumował Maciej Marcinkowski, wicedyrektor UKS w Poznaniu.

Podsumowując spotkanie z uczestnikami zajęć Robert Radziejewski, koordynator ds. audytu z firmy CompNet powiedział „Mamy nadzieję, że przekazanie naszych doświadczeń z codziennej pracy pozwoli inspektorom w sposób prosty, skuteczny a co najważniejsze nie czasochłonny realizować cele ustawy w zakresie zwalczania przestępczości intelektualnej ".

 

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami case study „Zrób to SAMo 2011” opisującymi dobre praktyki SAM na przykładzie audytu w Ministerstwie Gospodarki oraz Urzędzie Patentowym RP – na stronie www.dobrepraktyki-sam.pl 


 

zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.